Niezapominajka

Dziecięca piosenka głosiła, iż „niezapominajki to są kwiatki z bajki”. Trudno dociekać, ile jest prawdy w tym stwierdzeniu, ale faktem jest, że jest to sympatyczna i powszechnie lubiana roślinka, która doczekała się w naszym kraju nawet własnego święta – począwszy od 2002 roku, dnia 15 maja obchodzone jest Święto Polskiej Niezapominajki.

 

Jest to roślina dwuletnia, osiągająca około 15 cm wysokości. W stanie dzikim niezapominajki występują w klimacie umiarkowanym Europy, Azji, obu Ameryk, a nawet w Australii oraz w Afryce. Jest to więc prawdziwie kosmopolityczna roślinka, mogąca stanowić symbol równie powszechny, jak koła olimpijskie. Wbrew nazwie, sugerującej pewną długowieczność, niezapominajki kwitną raczej krótko – od maja do początku czerwca. Najbardziej popularna odmiana posiada charakterystyczne, drobne, niebieskie kwiaty z żółtym oczkiem. Poza nią, istnieją również niezapominajki o kwiatach różowych lub białych. Sadząc niezapominajki, warto pamiętać, że kwiatuszki pojawiają się dopiero na dwuletnich roślinach. Liście niezapominajki są drobne, wąskie i pokryte delikatnym meszkiem.

Jest to roślinka o bardzo skromnych wymaganiach, potrafiąca przystosować się do niemal każdych warunków i nie wymagająca żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest praktycznie samowystarczalna i świetnie radzi sobie na mało żyznych glebach, doskonale czując się zarówno w cieniu, jak i w słońcu. Niezapominajki raz posadzone, uprawiają się i wysadzają właściwie same, a jedyna pomoc z naszej strony powinna polegać na obfitym i regularnym podlewaniu roślinek w czasie suchej wiosny.

Roślinki poradzą sobie bez naszej pomocy, jeśli jednak chcemy samodzielnie wyprodukować roślinki, najlepiej jest wysiewać je na rozsadniku w czerwcu, czyli tuż po zakończeniu kwitnienia.


Niezapominajki mogą stanowić wspaniałą ozdobę rabat, ogródków skalnych, a także trawników. Praktycznie nie znają ograniczeń i mogą być sadzone nawet pod drzewami oraz w bezpośrednim sąsiedztwie płotów lub ogrodzeń. Mimo drobnych kwiatostanów, nadają się również na kwiaty cięte, a umieszczone w wazonie, wytrzymują w nim około tygodnia.

Łacińska nazwa roślinki Myosotis oznacza w wolnym tłumaczeniu „mysie ucho”, co związane jest z kształtem jej liści. Niezapominajki są może mało efektownymi, ale jednocześnie bardzo sympatycznymi kwiatami. Są też powszechnie lubiane i w wielu krajach, w tym w Polsce, stanowią symbol pamięci. Niezapominajka jest również symbolem i kwiatem stanowym Alaski, zaś w 1934 roku masońska loża w Bayreuth o nazwie „Zur Sonne” (Pod Słońcem), postanowiła zastąpić symbol cyrkla i węgielnicy właśnie emblematem niezapominajki.