Nastrój się na miły wieczór.

Jak zbudować nastrój w ogrodzie? Światłem. I cieniem. A najlepiej grą światła i cienia. Wszystko w teorii wygląda prosto, jednak, jak to zwykle bywa, sprawa nieco się komplikuje, jeśli wchodzimy w szczegóły. O czym zatem powinniśmy wiedzieć, projektując nastrojowe oświetlenie w ogrodzie?

 

1. Lampy mają różne funkcje, w tym – czysto praktyczną; dotyczy zwłaszcza lamp umieszczonych tuż przy wejściu. Umożliwiają one nie tylko bezpieczne dotarcie od furtki do drzwi domu, ale nawet znalezienie kluczy od rzeczonego domu w czeluściach damskiej torebki. Mimo tak prozaicznej funkcji, mamy tu szerokie pole do popisu dla naszej wyobraźni; możemy bowiem zdecydować się na lampę wiszącą (uwaga – jeszcze w sklepie dobrze jest sprawdzić jej długość, żeby uniknąć regularnego nabijania sobie guza), różnego rodzaju kinkiety oraz stylizowane lampy – latarnie. W każdym przypadku istotne jest, żeby lampa taka była przystosowana do użytku zewnętrznego oraz żeby posiadała klosz z nieprzezroczystego, mlecznego szkła.

 

2. Warto również zadbać o oświetlenie ścieżki, schodów i podjazdu. Nie da się ukryć, że oświetlenie w tych miejscach może nie tylko zbudować nastrój, ale też uchronić nas przed sporymi kłopotami. Do oświetlenia podjazdów służą specjalne lampy, po których można jeździć samochodem. Wbrew pozorom, nie są one wykonane z tej samej stali, co rosyjskie czołgi, ale ze specjalnego rodzaju aluminium. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest też zaznaczenie boków ścieżek lub krawędzi podjazdów i tarasów za pomocą lampek wpuszczanych w nawierzchnię. Pozwalają one nie tylko wyeksponować architekturę ogrodu, ale również zapewniają bezpieczeństwo gościom, a szczególnie dzieciom i osobom starszym.

 

3. Istotnym parametrem jest rodzaj żarówki. Jeśli lampa ma świecić całą noc, najlepszym wyborem będzie żarówka energooszczędna. Co prawda, są to żarówki o świetle nieprzyjaznym dla naszych oczu, ale raczej nikt nie będzie przy nich czytał. Chyba, że nasz wielbiciel stanie pod drzwiami z plikiem nut w dłoni i będzie nam śpiewał serenady, lub odczytywał własne wiersze. Żarówka energooszczędna pobiera co prawda dużo prądu na rozruch, za to potem pobór jest rzeczywiście symboliczny. Często stosowanym rozwiązaniem są żarówki halogenowe oraz halogeny PAR. Te ostatnie posiadają wnętrza pokryte specjalną powłoką z aluminium, odbijającą i rozpraszającą światło. Możemy też zastosować tradycyjne żarówki, o ile uda nam się takie kupić.