Lampy ogrodowe.

Lampy pełnią w ogrodzie szereg ważnych funkcji; przede wszystkim, umożliwiają cieszenie się naszym ogrodem po zmroku, umożliwiając organizowanie miłych wieczorów we dwoje, czy też przyjęć dla przyjaciół - jak by nie patrzyć, mają pozytywny wpływ na nasze życie towarzyskie ;)

Poza tym, montując w ogrodzie lampy, poczujemy się po prostu bezpieczniej, i to pod każdym względem. Nie tylko nie trafimy nogą w porzuconą beztrosko na środku ścieżki zabawkę (a, znając prawo Murphy'ego, nasi milusińscy pozostawią na ścieżce coś, bez czego absolutnie nie można zasnąć, a na co my nadepniemy i rozwalimy to w drobny mak), ale unikniemy również spotkania z porzuconymi przez nas grabiami, nie mówiąc już o przyjaciołach, zmęczonych grillowaniem, którym gdzieś w ogrodzie wypadną kluczyki od samochodu.

Lampy dają także poczucie bezpieczeństwa, ponieważ dzięki nim widzimy, czy ktoś nam łazi po ogrodzie i wyżera poziomki, albo po prostu narusza naszą prywatność. Jeśli dodatkowo jest to lampa z czujnikiem ruchu, postawiony nagle w pełnym świetle intruz poczuje się tym bardziej nieswojo i zapewne szybko się ewakuuje.

 

Oprócz tego, lampy mogą nam pomóc zbudować ciekawy, niepowtarzalny nastrój. W zależności od naszych pomysłów i fantazji (a także zasobności portfela), możemy wykreować futurystyczny ogród w stylu zen, lub też czarodziejską krainę baśni, w której poczujemy się znów dziećmi.

Jakikolwiek styl wybierzemy, należy pamiętać, ze lampy ogrodowe powinny być przede wszystkim trwałe – w końcu muszą znieść różne pory roku i kaprysy naszego klimatu. Na wszelki wypadek, warto dodatkowo pomalować je farbą antykorozyjną; nie jest to ani duży koszt, ani wysiłek, a może przedłużyć życie naszej lampy w znaczącym stopniu.

 

Należy tu podkreślić, że hasło „lampy ogrodowe” jest dość pojemne. Pod tym terminem rozumiemy bowiem lampy zamontowane w ziemi, lampy diodowe, kinkiety ogrodowe, lampy stojące oraz tak zwane wpusty. Osobną kategorię stanowią lampo-rzeźby – w takim przypadku klosz jest wmontowany w rzeźbę, a głównym zadaniem takiego cuda jest nie tyle oświetlanie ścieżki, ile budowanie nastroju i cel dekoracyjny. Z reguły lampo-rzeźby posiadają formę kobiety albo amorka. Z jakiegoś powodu panowie-lampowie nie wydają się światu atrakcyjni.