Jak przechowywać nasiona kwiatów?

Nasiona są naprawdę niezwykłe: małe nasionko kryje wielki potencjał i obietnicę nowego życia – wszystko jedno, czy tym nowym życiem będzie koperek, czy sekwoja ;) A chociaż nasiona są w stanie znieść bardzo wiele, nie są jednak odporne na wszystko. Z tego względu, chcąc uzyskać z nich jak najlepsze plony, powinniśmy przechowywać i składować je w odpowiedni sposób. Ten „odpowiedni” sposób to przede wszystkim kierowanie się zdrowym rozsądkiem oraz trzymanie się kilku prostych zasad,które zamieszczamy poniżej.

 

Zasada 1 – zbiory w odpowiednim czasie

Zbiór nasion powinien odbywać się pod koniec lata, kiedy to nasiona są dojrzałe i w pełni wykształcone. Niedojrzałe można zwykle łatwo rozpoznać po miękkiej łupinie. Absolutnie nie należy zbierać nasion po deszczu, bowiem daje to niemal stuprocentową pewność, że zgniją.

 

Zasada 2 - ostra selekcja

Zbierając nasiona, które chcemy przechować, powinniśmy przede wszystkim poddać je dokładnej selekcji. Wszelkie egzemplarze w jakikolwiek sposób podejrzane, a więc posiadające ślady pleśni, nadgryzione i uszkodzone przez szkodniki, a także zdeformowane, należy od razu odrzucić. Przechowujemy wyłącznie nasiona całkowicie zdrowe, bez oznak chorób oraz plam. Jeśli zaniedbamy selekcji, możemy stracić podwójnie: po pierwsze z chorych nasion nie wyrośnie nic, lub wyrosną chore rośliny. Po drugie, jeśli nasiona zarażone grzybami będziemy przechowywać razem ze zdrowymi, wkrótce grzyb rozprzestrzeni się na zdrowe nasiona, lub na rośliny.

 

Zasada 3 – klimat pomieszczeń

Idealne warunki do przechowywania nasion to przewiewne i suche pomieszczenia, gdzie panuje temperatura w przedziale od 0 do +5 stopni Celsjusza (inne źródła podają przedział od -5 do +10) Najlepiej do tego celu nadają się suche piwnice, strychy, stodoły itp.

 

Zasada 4 – odpowiednie pojemniki

Do przechowywania nasion najlepiej nadają się zamykane, szklane pojemniki, albo płócienne woreczki. Szklane pojemniki (np. słoje) są o tyle lepszym rozwiązaniem, że dodatkowo chronią nasionka przed zakusami gryzoni i innych szkodników, a ponadto pomagają im zachować zdolność kiełkowania. Pamiętajcie, by tuż po umieszczeniu nasion w pojemniczkach odpowiednio je oznakować – w przeciwnym razie, za kilka miesięcy możecie zapomnieć, co z nich wyrośnie i mieć niespodziankę.