Bratek wielkokwiatowy

Bratek jest efektywną, dwuletnią rośliną o pięknych kwiatach. Jest bardzo popularny i lubiany przez hodowców, głównie ze względu na fantastyczne kolory kwiatostanów oraz dużą odporność na warunki klimatyczne, co jest szczególnie ważne w zmiennych warunkach pogodowych, panujących w naszym kraju. Duże znaczenie dla popularności bratków ma również fakt, że jest posiadają one niewielką wysokość, nie przekraczającą 15-20 cm. Dzięki temu, te sympatyczne roślinki mogą stanowić wspaniałą dekorację, nie przytłaczając innych gatunków, ani nie zasłaniając elewacji budynków. Łatwość hodowli oraz atrakcyjny wygląd sprawiają, że te popularne rośliny bardzo często spotyka się zarówno na balkonach i w ogródkach prywatnych posesji, jak i na miejskich rabatach lub w parkach.

 

Bratek jest bardzo wdzięczną w uprawie rośliną, kwitnącą pięknie przez większą część roku. Doskonale nadaje się dla początkujących hodowców, bowiem wymaga niewiele pracy, a jednocześnie posiada bardzo efektowny wygląd. Pierwsze kwiatostany pojawiają się już wczesną wiosną, zaś ostatnie – późną jesienią, i trwają aż do pierwszych mrozów.

Nasiona kwiatów bratków należy wysiewać w lecie, od czerwca do sierpnia, najlepiej na rozsadniku lub pod osłonami. Młode rośliny można przenieść na stałe miejsce jesienią lub wiosną, zachowując rozstaw 20-25 cm pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami. Warto pamiętać, że bratek kwietnie w drugim roku po wysiewie.

 

Bratek wielkokwiatowy wymaga dość dużego nasłonecznienia, dobrze jest więc posadzić go na eksponowanych na słońce stanowiskach. Mimo to, doskonale znosi niskie temperatury i właśnie podczas jesieni oraz wczesnej wiosny kwitnie najpiękniej i najbardziej obficie. Bratek najlepiej czuje się na dość żyznej glebie, jeśli więc nie możemy zapewnić mu optymalnych warunków, konieczne jest regularne nawożenie roślin. Roślinka odwdzięczy się nam pięknymi i bardzo efektownymi kwiatami o różnych barwach oraz fantastycznych kombinacjach kolorystycznych. Kwiaty bratka osadzone są pojedynczo, na szypułkach, które wyrastają z kątów liści. Często pojedyncze rośliny tworzą niepowtarzalne wzory i bardzo efektowne połączenia barw. Bratek wielkokwiatowy dobrze prezentuje się na trawnikach, rabatach i w ogródkach, ale może również stanowić wspaniałą ozdobę balkonu, tarasu lub kwietnika.