Aksamitka wąskolistna

Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia) jest niewielką, sympatyczną roślinką, powszechnie znaną pod niezbyt elegancką nazwą „śmierdziuszek”. Jest to nieco krzywdzące, bowiem, pomimo dość specyficznego, ostrego zapachu kwiatostanów, trudno byłoby nazwać go smrodem.

Aksamitka wąskolistna jest jednoroczną rośliną, zaliczaną do rodziny astrowatych (Asteraceae). W stanie dzikim występuje w Meksyku oraz w północnych częściach Ameryki Południowej. Mimo tak egzotycznego pochodzenia, świetnie radzi sobie w warunkach klimatycznych, panujących w naszym kraju, i nie tylko – jest bowiem chętnie uprawiana w wielu krajach Europy i świata, jako roślina ozdobna.

Aksamitka wąskolistna ma delikatniejszy i bardziej zwarty pokrój od innych odmian aksamitek. Zwykle dorasta do wysokości 15-30 cm. Kwitnie, podobnie, jak inne odmiany, praktycznie przez całe lato – od lipca aż do października, a jej liczne kwiaty tworzą koszyczki o średnicy 1,5 – 2cm. Kwiatostany mogą przybierać różne barwy, od jasnożółtej po ciemnopomarańczową. Zgodnie z nazwą, ta odmiana aksamitki charakteryzuje się wąskimi, mocno wyciętymi, drobnymi listkami.

Uprawa aksamitki wąskolistnej jest stosunkowo łatwa, tym bardziej, że jest to roślinka o niewielkich wymaganiach. Doskonale czuje się w pełnym słońcu i na żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie, ale równie dobrze radzi sobie w półcieniu lub na słabej jakości podłożach. Dobrze znosi zarówno suszę, jak i niskie temperatury. Pielęgnacja aksamitki mogłaby właściwie ograniczyć się do odchwaszczania i okresowego podlewania. Jeśli jednak będziemy o nią bardziej dbać, odwdzięczy się licznymi i długo kwitnącymi kwiatami. Chcąc uzyskać jak najpiękniejsze rośliny, należy nawozić aksamitki preparatami z niewielką ilością azotu, ponieważ nadmiar tego pierwiastka spowoduje bardzo bujny wzrost całej rośliny, ale jednocześnie słabe kwitnienie.

Nasiona kwiatów aksamitki wąskolistnej najlepiej jest wysiewać do inspektu na początku kwietnia, a po „Zimnej Zośce” wysadzać młode roślinki na miejsca stałe. Aksamitka, jako roślina o skromnych wymaganiach, świetnie nadaje się na skalniaki i do miejsc o suchej, mało żyznej glebie, gdzie inne rośliny nie są w stanie przetrwać, nie mówiąc już o kwitnieniu. Roślinka doskonale radzi sobie, uprawiana w pojemnikach i ogródkach typu wiejskiego. Pięknie prezentuje się także na obrzeżach rabat, w towarzystwie bukszpanów i innych krzewów. Często też jest sadzona wzdłuż ścieżek i chodników. W każdej lokalizacji wygląda efektownie, ale jeśli już po wysadzeniu zmienimy zdanie i będziemy chcieli ją przenieść w inne miejsce, nie będzie problemu, ponieważ roślinka świetnie znosi nawet wielokrotne przesadzanie.