Aksamitka rozpierzchła

Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula) jest popularną rośliną ogrodową z rodziny astrowatych. Znana jest również pod nazwami zwyczajowymi: aksamitek drobnokwiatowy, szarańcza aksamitek, a także afrykanki. Ta ostatnia nazwa jest całkowicie myląca, bowiem roślinka wywodzi się z Meksyku oraz Ameryki Południowej, a dokładnie z Nikaragui, nie ma więc wiele wspólnego z Afryką. Efektowny wygląd, długi okres kwitnienia oraz niewielkie wymagania bytowe sprawiły, że aksamitka rozpierzchła jest obecnie popularna praktycznie na całym świecie.

Aksamitka rozpierzchła dorasta do wysokości 60 cm. Jest rośliną jednoroczną, o silnie rozgałęzionych łodygach, wąskich, pierzastych listkach i charakterystycznym, dość ostrym zapachu. Liście aksamitki są pierzastodzielne, zaś kwiaty zebrane są w osadzone na szypułkach koszyczki, których średnica wynosi 4-6cm. W zależności od odmiany, kwiaty mogą mieć barwę żółtą, pomarańczową, czerwonobrązową lub też mogą stanowić dwubarwną kombinację tych kolorów.

Podobnie, jak inne gatunki aksamitek, aksamitka rozpierzchła jest bardzo łatwa w uprawie. Najlepiej czuje się w pełnym słońcu i na żyznej oraz przepuszczalnej glebie, ale jest na tyle wytrzymała, że świetnie radzi sobie właściwie w każdych warunkach glebowych. Doskonale nadaje się dla początkujących ogrodników, ponieważ „wybacza” nawet dość długie okresy zaniedbania lub nieumiejętnej pielęgnacji. Świetnie nadaje się na rabaty oraz obwódki rabat, stanowiąc efektowne tło dla innych roślin. Bardzo dobrze prezentuje się również sadzona w pojemnikach lub gazonach, dzięki czemu można ją spotkać na tarasach, balkonach itp. Często bywa sadzona na cmentarzach, wokół grobowców lub bezpośrednio na grobach ziemnych.

Aksamitka rozpierzchła rozmnaża się z nasion, które należy wysiewać do rozsadników na początku kwietnia, albo bezpośrednio do gruntu pod koniec kwietnia. Chcąc uzyskać jak najwcześniejsze kwitnienie rośliny, najlepiej jest kupić gotowe sadzonki od specjalistów, którzy hodują je pod osłonami. Aksamitka rozpierzchła kwitnie praktycznie przez cały sezon. Pierwsze kwiaty pojawiają się ok.12 tygodni po wysiewie, zaś ostatnie trwają aż do nastania pierwszych mrozów.

Jako ciekawostkę należy dodać, że aksamitka rozpierzchła jest naturalnym wrogiem nicieni. Zwykle te bezkręgowce są trudne do wytępienia, ze względu na dużą odporność na różnego rodzaju trucizny. Aksamitka natomiast zwabia je i powoduje, że przyczepione do jej korzeni po prostu giną z głodu.

Nasiona kwiatów Aksamitki i nie tylko - ZnamiCiUrosnie.pl