Aksamitka niska

Aksamitka niska stanowi jedną z najchętniej wybieranych przez hodowców odmian aksamitek. Zgodnie z nazwą, gatunek ten tworzy niskie roślinki o wysokości nie przekraczającej 30 cm. Doskonale komponuje się z innymi oraz może stanowić dla nich bardzo efektowne tło. Aksamitka niska jest rośliną jednoroczną, często spotykaną na rabatach oraz obwódkach. Pięknie wygląda również, sadzona w pojemnikach i gazonach, stanowiąc efektowną ozdobę tarasów lub balkonów.

 

Podobnie jak inne odmiany aksamitek, nie jest to roślina szczególnie wymagająca pod względem warunków bytowych. Doskonale radzi sobie zarówno na słonecznych, eksponowanych stanowiskach, jak i w półcieniu. Jest również bardzo wytrzymała na susze oraz upały. Ponieważ jest odporna na różnego rodzaju choroby i grzyby, świetnie nadaje się dla początkujących ogrodników, nie posiadających doświadczenia w pielęgnacji bardziej wymagających i delikatniejszych odmian kwiatów. Jest to również idealny wybór dla osób,które pragną cieszyć się pięknym ogródkiem, ale z różnych względów nie mają odpowiednio dużo czasu na pielęgnację roślin.

 

Pragnąc wyhodować własne roślinki, aksamitki niskie należy wysiewać pod osłony w marcu lub kwietniu; można też wysiewać je w maju, wprost do gruntu, zachowując rozstaw 25 x 30 cm. Mimo, iż jest to roślina o bardzo niewielkich wymaganiach pod względem jakości gleby, dobrze jest przed wysiewem wzbogacić podłoże kompostem, co przyspieszy rozwój sadzonek i pozwoli uzyskać bardziej efektowne rośliny. Aksamitki niskie doskonale znoszą przesadzanie na każdym etapie rozwoju, można więc do woli zmieniać kompozycje w ogrodzie, w zależności od naszych upodobań i potrzeb. Należy jedynie zwrócić uwagę, aby za każdym razem przesadzać aksamitki wraz z bryłą ziemi, tak, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego roślinki.

 

Pierwsze kwiaty aksamitki niskiej pojawiają się w czerwcu, po czym sukcesywnie zastępowane są przez kolejne. Roślina kwitnie obficie właściwie przez cały sezon, ciesząc oko pięknymi, dużymi kwiatami, utrzymującymi się aż do nadejścia pierwszych mrozów. Jeżeli chcemy, aby nasza aksamitka produkowała jak największą ilość nowych kwiatów, warto usuwać przekwitnięte i suche, co mobilizuje roślinę do pracy i poprawia jej walory estetyczne. Mimo, iż większość gatunków aksamitek świetnie radzi sobie bez nawożenia, możemy od czasu do czasu dokarmić nasze roślinki uniwersalnym nawozem. Warto jednak zwrócić uwagę, by nie zawierał on zbyt dużej ilości azotanów. Przenawożenie azotem spowoduje bowiem bardzo bujny wzrost aksamitek ale jednocześnie zmniejszy ilość pojawiających się na nich kwiatów.

 

Nasiona kwiatów z internetu - ZnamiCiUrosnie.pl